Strona główna
Turystyka
Tutaj jesteś
Turystyka

Pierwszy raz pod namiotem – przygotowania do biwakowania

Data publikacji 12 maja 2020

Nocowanie pod namiotem jest jedną z ciekawszych form rekreacji na łonie natury. Niektórzy turyści decydują się na kemping ze względu na niskie koszty, inni, szczególnie ci wyruszający w ekstremalne miejsca, ze względu na brak alternatywy dla tej formy noclegu w danym miejscu. Bez względu na powody warto choć jedną noc spędzić w namiocie. A o tym, jak rozłożyć namiot i jak przygotować do wyjazdu, zwłaszcza jeśli jest to pierwszy taki wypad, przeczytacie w artykule.

Jak dopasować namiot do swoich potrzeb

Gdy cel podróży jest odległy i nie zamierzacie zmieniać lokalizacji, to na pierwszy wyjazd pod namiot i wszystkie następne dobrym rozwiązaniem będzie większy model w stosunku do liczby osób, dla której jest przeznaczony. Dzięki temu biwakowanie pod namiotem będzie bardziej komfortowe.

Jak dobrze przygotować się na wyjazd pod namiot? Jeśli podróżujecie samochodem, trzeba zachować równowagę pomiędzy wygodą a szybkością oraz prostotą rozkładania i składania namiotu.

Inaczej będzie w sytuacji, kiedy zamierzacie się przemieszczać, a co za tym idzie, będziecie musieli nosić cały sprzęt ze sobą. Wtedy dobrym rozwiązaniem będą namioty 2-osobowe (maksymalnie namioty 3-osobowe). Podczas wędrowania warto dla wygody podzielić się sprzętem, przykładowo: jedna z osób może nosić stelaż oraz szpilki, podczas kiedy druga – tropik oraz sypialnię. Namiotami trekkingowymi, które można polecić, są model Baltoro lub Arco, a na wyprawy ekstremalne w wysokie partie gór namiot Tengri.

Jeśli zamierzacie podróżować na rowerach i chcecie zabezpieczyć swój sprzęt, przed pierwszym biwakiem warto kupić namiot z dużym przedsionkiem, przykładowo Atacama, w którym mogą nocować albo dwie, albo trzy osoby, a dodatkowo w przedsionku mogą stanąć rowery.

Przygotowanie namiotu przed wyjazdem

Aby uniknąć stresu w czasie biwaku, najlepiej jeszcze przed wyjazdem rozłożyć namiot oraz sprawdzić, czy nie brakuje żadnego elementu. Taką kontrolę warto przeprowadzić ze stosownym wyprzedzeniem (przykładowo tydzień przed wyprawą), by mieć czas na ewentualną wysyłkę namiotu do serwisu. Klienci firmy Marabut mogą skorzystać z punktu naprawy namiotów. Serwis jest szybki i działa sprawnie, ale nie ma gwarancji, że sprzęt będzie oddany Klientowi następnego dnia, więc warto ewentualne uwagi zgłaszać ze stosownym wyprzedzeniem.

Właściwe miejsce na biwak lub obozowisko, czyli jakie?

Żeby móc odpowiedzieć na pytanie, gdzie pod namiot w Polsce, trzeba wpierw określić, jakie formy spędzania czasu będą towarzyszyć biwakowaniu. Jeśli planujecie dłuższy pobyt na polu namiotowym, wtedy najwygodniej będzie wybrać teren płaski, a popołudniami osłonięty od wiatru. Warto także unikać miejsc silnie nasłonecznionych. Nawet najlepszej jakości namiot biwakowy wystawiony na silne słońce może prowadzić od odbarwienia tkaniny. Także rozkładanie namiotu bezpośrednio pod drzewami nie jest korzystne. Dlaczego? Po pierwsze tropik może ulec zabrudzeniu lub odbarwieniu przez ptasie odchody. Po drugie, po deszczu woda długo jeszcze kapie z drzew, co opóźni wysuszenie namiotu.

Ważne w czasie przygotowania gruntu pod namiot jest uporządkowanie miejsca na biwak. Przede wszystkim trzeba usunąć gałęzie, szyszki, kamienie, a niestety także pojawiające się dość często szkło, gwoździe czy druty.

Jeśli jednak wasz pierwszy wyjazd pod namiot będzie powiązany z wędrówką z plecakiem i codzienną zmianą noclegu, trzeba rozstawiać namiot tam, gdzie zastanie nas mrok. W takiej sytuacji warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy teren jest równy oraz czy jest położony blisko źródła wody pitnej. Kiedy planujecie kolejny dzień wędrówki, można wcześniej przeanalizować mapę, by zlokalizować źródła wody. Istotna dla komfortu nocnego wypoczynku jest jakość podłoża. Bywa tak, że nawet niewielka nierówność, jak np. szyszka będzie powodować dyskomfort. Zanim rozłożycie namiot w danym miejscu, dobrze sprawdźcie też, czy pozwalają na to lokalne przepisy.

Wskazówki na czas rozbijania namiotu

Po zakupie konkretnego modelu namiotu najkorzystniej jest zapoznać się z jego instrukcją. Jak wspominaliśmy, dobrze jest poćwiczyć składanie i rozkładanie namiotu jeszcze przed wyjazdem. To pozwoli na spokojnie zapoznać się z budową namiotu, a także uniknąć nerwowych sytuacji w czasie biwakowania w niekorzystnych warunkach pogodowych. Zawsze w czasie rozkładania namiotu zamki powinny być zasunięte. Najlepiej też nie napinać nadmiernie naciągów. Znacznie korzystniej jest je sprawdzać i regulować już w trakcie biwakowania. Należy też starannie sprawdzać poprawność rozstawienia namiotu pod kątem zachowania dystansu między sypialnią a tropikiem.

Jeśli teren jest kamienisty, przed rozbiciem namiotu trzeba pozbyć się kamieni o ostrych krawędziach. Jeśli macie dużo czasu, a także pozwalają na to warunki, możecie przygotować podłoże przez ułożenie płaskich kamieni. Wprawdzie jest to zajęcie wymagające czasu, ale za to pozwalające uniknąć uszkodzenia podłogi.

Co po rozbiciu namiotu? O czym jeszcze pamiętać?

Kiedy spędzacie czas pod namiotem, warto zadbać o właściwe rozmieszczenie przedmiotów takich jak torby, plecaki czy lodówki turystyczne, aby nie powodowały wypychania ścian sypialni i aby zapobiec ich przemakaniu. Dobrze też postępować ostrożnie z przedmiotami metalowymi takimi jak nogi od krzeseł czy stoliki turystyczne, by uniknąć uszkodzenia podłogi, podobnie w czasie ustawiania stanowiska kuchennego. Nie powinno się ono znajdować wewnątrz sypialni. Choć namioty Marabut są wykonane z niepalnego materiału, to jednak pod wpływem wysokiej temperatury może ulec stopieniu. Także podczas przyrządzania posiłków w przedsionku warto zachować właściwą odległość palnika od ścian tropiku. Tę samą zasadę należy stosować podczas korzystania z grzejników oraz lamp gazowych.

Dodatkową izolację podłogi oraz jej ochronę przed uszkodzeniami mogą zapewnić specjalne akcesoria do namiotów. Co pod namiot sprawdzi się najlepiej? Płachty namiotowe. W firmie Marabut dostępne są specjalne plandeki zabezpieczające.

Każda osoba, która przebywa w namiocie, produkuje wilgoć (oddychanie, parowanie ciała). I ta wilgoć jest odprowadzana przez materiał, z którego wykonana jest sypialnia (poliamid), a następnie skrapla się na tropiku. Żeby ograniczyć ten efekt, trzeba pamiętać o wentylacji namiotu. Jeśli warunki atmosferyczne na to pozwalają, można pozostawić uchylone wejście na noc. W namiotach ekspedycyjnych rozwiązaniem jest otworzenie bocznych wentylatorów. W jeszcze innych namiotach warto zdjąć górny daszek wentylacyjny.

Powrót z biwaku – rady końcowe

Po zakończeniu biwaku namiot zawsze trzeba dokładnie posprzątać, a składać tylko wtedy, kiedy jest już suchy. Jeśli warunki na to nie pozwalają, wtedy trzeba dokończyć suszenie od razu po powrocie do domu. Zewnętrzna strona podłogi, nawet w czasie suchych dni wymaga dodatkowego suszenia. Do usuwania zabrudzeń wystarczy wykorzystać wodę z mydłem lub specjalne środki jakGranger’s czy Nikwax. Stelaż nie wymaga przeprowadzenia dodatkowych zabiegów konserwacyjnych, natomiast zamki błyskawiczne warto dla bezpieczeństwa konserwować parafiną lub silikonem.

hotel ze SPA

TravelNow

Nasi redaktorzy na TravelNow.pl to zgrany zespół pasjonatów podróży, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z miłośnikami podróży. Każdy z naszych redaktorów jest zapalonym podróżnikiem, posiadającym bogate doświadczenie w odkrywaniu różnych zakątków świata. Nasz zespół skupia się na regularnym publikowaniu ciekawych artykułów związanych z turystyką, zawierających przydatne porady oraz opisy atrakcyjnych miejsc wartych odwiedzenia. Jesteśmy tutaj, aby inspirować naszych czytelników do planowania swoich podróży oraz pomagać im w odkrywaniu niezwykłych miejsc na całym świecie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?