Polanica Zdrój – noclegi, apartamenty i… mnóstwo pomysłów na urlop!
Data publikacji 18 listopada 2022Szukasz ciekawego miejsca na noclegi w górach? Przepiękne położenie na skraju Gór Stołowych i Bystrzyckich, wyjątkowe atrakcje do zwiedzenia oraz bogate złoża wód mineralnych – to tylko kilka atutów, jakimi może się pochwalić Polanica-Zdrój. Noclegi, kwatery prywatne i apartamenty w tym niewielkim, ale uroczym miasteczku cieszą się dużą popularnością wśród wielu grup turystów –młodych ludzi, rodzin z dziećmi i seniorów. Sprawdzamy, co dokładnie warto zobaczyć w Polanicy-Zdroju!
Polanica-Zdrój – apartamenty w popularnym uzdrowisku
Polanica-Zdrój to licząca około 7 tys. mieszkańców niewielka miejscowość położona w województwie dolnośląskim, na skraju Gór Stołowych i Bystrzyckich – u podnóża masywu Piekielnej Góry. Jest to miasteczko z bogatą, długą historią. Pierwsza potwierdzona historycznie wzmianka o Polanicy-Zdroju pochodzi z 1347 r. – została wówczas wpisana do kłodzkiej księgi sądu stanowego dla szlachty. Zadłużony szlachcic Mikołaj z Głuboczy zastawił bowiem cztery łany ziemi w Polanicy u Mikołaja Mulsteina, mieszczanina z Kłodzka.
Obecnie Polanica-Zdrój to popularna miejscowość turystyczna, przyciągająca malowniczym położeniem oraz statusem uzdrowiska. Choć nie jest duża pod względem powierzchni, to jednak apartamenty Polanica-Zdrój – takie jak np. Polanica Residence – spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających gości. Można zdecydować się np. na kilkupokojowe Polanica apartamenty idealne dla grupy znajomych albo rodzinne, budżetowe Polanica-Zdrój noclegi (bon turystyczny honorowany jest w wielu tamtejszych apartamentach, a to pozwala zarezerwować urlop w korzystniejszej cenie).
Noclegi Polanica-Zdrój – dla miłośników górskich spacerów
Noclegi w Polanicy-Zdroju to doskonały pomysł na urlop dla osób, które lubią wędrować wśród wzgórz i obcować z przyrodą. Wyjątkowe położenie miasta jest gwarancją niezapomnianych, zapierających dech w piersiach górskich widoków. Okoliczna roślinność jest bardzo zróżnicowana. Tworzą ją lasy z dorodnymi okazami świerków, buków, jaworów, jodeł, brzóz i modrzewi, na łąkach i polanach rośnie obficie tzw. róża kłodzka, czyli pełnik europejski, na łąkach w rejonie Sokołówki kwitną rozmaite gatunki storczyków, a najbogatszy zespół florystyczny występuje w rejonie Piekielnej Góry.
Wszystko to zachęca osoby mające apartamenty w Polanicy-Zdroju do spacerów i pieszych wędrówek. W granicach miasta i najbliższej okolicy wyodrębniono liczne szlaki piesze o zróżnicowanej długości i stopniu trudności – coś dla siebie znajdą tam zarówno rodziny z dziećmi, jak i doświadczeni górscy piechurzy. 26 km liczy Miejska Trasa Turystyczna, prowadząca po najważniejszych zabytkach miejscowości. Idealna na popołudnie jest trasa „Dzieciak” o długości 5,6 km – jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona dla najmłodszych turystów. Jeśli maluch jeździ jeszcze w wózku, zdecydować się można na jeszcze krótszą (3,8 km) i prostszą trasę – „Wózek”. Całą rodziną można wybrać się na spacer Szlakiem Architektonicznych Zabytków Miasta (3,6 km), a bardziej zaawansowani turyści mogą zdecydować się na trasę od Polanicy, przez Przełęcz Sokołowską, Rozdroże pod Bieścem, aż do schroniska PTTK Orlica (ponad 15 km).
Apartamenty Polanica Zdrój – blisko atrakcji turystycznych miasta
Mnogość tras pieszych to niejedyna atrakcja, jaką szczyci się Polanica. Noclegi w tym mieście warto wykorzystać na zwiedzenie kluczowych zabytków. Jednym z nich jest Teatr Zdrojowy im. Mieczysławy Ćwilińskiej, który powstał w 1925 r. Jego głównym celem było rozpowszechnianie teatru i muzyki wśród mieszkańców oraz kuracjuszy Polanicy-Zdroju. Po II wojnie światowej często bywała w nim Mieczysława Ćwiklińska – jedna z najwybitniejszych polskich aktorek teatralnych i filmowych w historii. Przebywając w Polanicy na kuracjach, chętnie spotykała się z zespołem teatru, udzielała mu rad, a nawet występowała w spektaklach. Obecnie w budynku Teatru Zdrojowego mieści się Centrum Kultury i Promocji.
Turystycznym sercem Polanicy-Zdroju jest tamtejszy deptak, który ciągnie się po obu brzegach przepływającej przez miasto Bystrzycy Dusznickiej. Znaleźć tam można liczne restauracje, bary, kawiarnie oraz stoiska z pamiątkami. Nad deptakiem góruje zabytkowy kościół Wniebowzięcia NMP zbudowany w 1910 r. w stylu neobarokowym i secesyjnym. Jego bryła cechuje się licznymi zaokrągleniami, a wnętrze jest bardzo bogato zdobione. Kościół jest maryjnym sanktuarium – znajduje się w nim obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, który w 1945 r. trafił do miasteczka razem z przesiedleńcami.
Polanica – noclegi dla zdrowia!
Noclegi Polanica-Zdrój polecane są także osobom, które chcą zadbać o zdrowie. Miasteczko ma bowiem status uzdrowiska, a to za sprawą unikalnego mikroklimatu oraz bogatych złóż leczniczych wód mineralnych, czyli słynnych polanickich szczawów. W tamtejszych sanatoriach i ośrodkach wykorzystuje się wody do kuracji pitnych oraz różnego rodzaju zabiegów: kąpieli mineralnych, masaży podwodnych oraz hydroterapii. Najważniejszym obiektem infrastruktury uzdrowiskowej Polanicy-Zdroju jest Pijalnia Wód Mineralnych.
Jeśli więc szukasz świetnego miejsca na nocowanie, Polanica-Zdrój to strzał w dziesiątkę. Warto na własnej skórze doświadczyć wyjątkowej atmosfery, z jakiej słynie to miasto. A jeśli planujesz wycieczkę bardziej objazdową, poznaj także inne atrakcyjne oferty na noclegi w górach!