Wynajem długoterminowy samochodów osobowych a kryzys
Data publikacji 22 lutego 2023
Czy jedyny sposób na poruszanie się autem to jego zakup? Oczywiście – nie. Na popularności w ostatnich latach zyskuje również wynajem długoterminowy (do tego segmentu rynku należy np. wypożyczalnia samochodów Best-Rent). Dlaczego warto się tym zainteresować? Powodów może być wiele, ale my nie poświęcimy naszego tekstu takim kwestiom jak na przykład wysoka jakość obsługi czy to, że firmy wynajmujące dbają o stan techniczny swoich aut. Jak się okazuje, wypożyczanie samochodu może być skutecznym sposobem na kryzys gospodarczy…
Wynajem długoterminowy vs. zakup samochodu – co jest lepszym rozwiązaniem?
W 2023 roku niezwykle dużo mówi się na temat inflacji, czyli wzrostu cen, który powoduje spadek siły nabywczej pieniądza.
Na nasze wybory zakupowe wpływa wysoka inflacja, której obecnie doświadczamy. Istnieje kilka strategii ograniczania wydatków w okresie inflacji. Jedną z nich jest długoterminowy wynajem samochodu zamiast jego zakupu.
Zamiast zamrozić dużą ilość gotówki (kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych) w samochodzie kupionym za gotówkę, możemy zdecydować się na najem długoterminowy. Dzięki temu będziemy opłacać jedynie comiesięczne raty, zatrzymując większość kapitału przy sobie. Ponieważ nie ulega wątpliwościom, że obecnie w gospodarce panuje kryzys, pozwala to:
- zabezpieczyć się finansowo np. na wypadek utraty pracy czy upadłości firmy,
- trzymać pieniądze, które wykorzysta się w przyszłości np. na zakup mieszkania, firmy czy papierów wartościowych.
Jeśli podejdziemy w ten sposób do analizowanego problemu, okazuje się, że wypożyczenie samochodu daje nam większą elastyczność, a to w tych trudnych czasach może okazać się szczególnie cenne.
Rynek najmu długoterminowego w 2023 roku
Najem długoterminowy samochodu to rozwiązanie, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem nie tylko za granicą, ale także w Polsce. Potwierdzają to dane zebrane przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP). Zgodnie z informacjami, które można tam znaleźć, dynamika wzrostu liczby wypożyczanych samochodów w ramach wynajmu długoterminowego w Polsce wyniosła w poszczególnych:
- 2,1 proc. (I kwartał 2021 r.),
- 4,6 proc. (II kwartał 2021 r.),
- 6,9 proc. (III kwartał 2021 r.),
- 6,9 proc. (IV kwartał 2021 r.),
- 9,0 proc. (I kwartał 2022 r.),
- 9,3 proc. (II kwartał 2021 r.),
- 10,0 proc. (III kwartał 2021 r.).
Jak widać, zauważalne jest tempo wzrostu wolumenu wynajętych samochodów. W trzecim kwartale 2022 roku średni udział przychodów ze sprzedaży w ramach wynajmu długoterminowego wyniósł niemal 30 proc., podczas gdy klasyczny zakup, kredyt oraz leasing to 70 proc.